معرفی کتاب

10.22054/jti.2014.242

چکیده

معرفی کتاب

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

معرفی کتاب

چکیده [English]

معرفی کتاب

 

فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیازهای آموزشی ویژه

نویسنده: لنی فلورین، جان هگرتی.

ترجمه: دکتر اسماعیل زارعی زوارکی و فاطمه جعفرخانی.

 انتشارات آوای نور، سال انتشار: 1391

فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌ویژه رایانه و شبکه باقابلیت‌های مختلفی که از آن برخوردارمی‌باشد در خدمت تدریس و یادگیری قرارگرفته است. این اثرگذاری نه‌تنها در کلاس‌های عادی بلکه در کلاس‌های ویژه نیز به تأیید رسیده است.

امروزه افزایش روزافزون استفاده هدفمند از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، تحولی عظیم را در کلیه عرصه‌های زندگی ازجمله آموزش و یادگیری به همراه داشته است. در این راستا رویکردهای سنتی یادگیری نیز با ظهور فناوری‌های نوین دستخوش تغییرات اساسی شده است و نظام آموزش ویژه نیز از این تغییر و تحولات مستثنا نیست.

فناوری اطلاعات و ارتباطات، یکی از مهم‌ترین فناوری‌های کمکی در آموزش دانش‌آموزان دارای نیازهای ویژه است. فناوری اطلاعات و ارتباطات مجموعه‌ای از فناوری‌های مبتنی بر رایانه، شبکه‌های محلی، ملی و بین‌المللی را در برمی‌گیرد که در تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط و تعامل نقش مهمی را ایفا می‌کند.

به‌عبارت‌دیگر فناوری اطلاعات و ارتباطات هم در ارائه خدمات آموزشی به دانش­آموزان عادی و هم در ارائه خدمات آموزشی ویژه از اهمیت و ظرفیت‌های خوبی برخوردار است. کتاب حاضر با معرفی ظرفیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین کاربردهای مختلف آن و ملزومات و شرایط بهره‌گیری مؤثر آن در آموزش ویژه تهیه‌شده است. این کتاب مشتمل بر نه فصل است که در آن موضوعات: کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهت حمایت از دانش­آموزان با نیازهای آموزشی ویژه، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیازهای آموزشی ویژه، از یکپارچه‌سازی تا فراگیر سازی، کاربرد سنجش رایانه‌ای در تشخیص مشکلات یادگیری، نظام‌های یادگیری ترکیبی، مدرسه‌ای با رویکرد کامل فناوری اطلاعات و ارتباطات برای دانش آموزان با معلولیت‌های حرکتی، کاربرد محیط‌های مجازی برای دانش آموزان با مشکلات یادگیری، مدیریت در تهیه نیازهای آموزشی ویژه با فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدیریت نوآوری در فناوری اطلاعات و ارتباطات مطرح‌شده است.

مطالعه این کتاب برای کلیه دانشجویان مراکز تربیت‌معلم وزارت آموزش‌وپرورش، رشته‌های روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی، تکنولوژی آموزشی و آموزش‌وپرورش پیش از دبستان و دبستان، دانشکده‌های روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه‌ها، معلمان، مدیران، کارشناسان و پژوهشگران عرصه تعلیم و تربیت استثنائی کشور مفید است.

 

 

 

 

مبانی طراحی آموزشی

نویسنده: دکتر داریوش نوروزی و دکتر سید عباس رضوی.

 انتشارات سمت، سال انتشار: 1390

 

این کتاب مباحث اصلی و کلی در طراحی آموزشی یا مبانی آن را ارائه می‌دهد. بامطالعه این کتاب شما خواهید توانست با طراحی آموزشی بیشتر آشنا شده و جغرافیای علمی آن را بهتر درک کنید. این کتاب به‌طور تخصصی شمارا برای طراحی آموزشی بر اساس الگوی خاص آماده نمی‌کند، لیکن معرفی و طرح الگوهای طراحی آموزشی فرایند و عناصر طراحی آموزشی را برای شما به شیوه‌های مختلف به تصویر می‌کشد. از سوی دیگر به سبب طرح مباحث نوین در آموزش ازجمله یادگیری الکترونیکی، این کتاب می‌کوشد مباحث سودمندی در این زمینه تدارک ببیند. پس از مطالعه این کتاب شما خواهید توانست با مفاهیم اساسی، جایگاه، سیر تاریخی، عناصر، فرایند و الگوهای طراحی آموزشی آشنا شوید و تااندازه‌ای از آن‌ها در طراحی آموزش استفاده کنید. بدون شک تسلط در طراحی آموزشی نیازمند مطالعه کتاب‌های بیشتری است که مباحث این کتاب را به‌طور کاملاً تخصصی موردبحث قرار می‌دهد.

مطالعه این کتاب به متخصصان علوم تربیتی به‌ویژه طراحان آموزشی و متخصصان و فناوری آموزشی، کارشناسان آموزش در سازمان‌ها و مراکز مختلف آموزشی، دانشجویان رشته علوم تربیتی، کارآموزان دوره تربیت‌معلم، معلمان و مربیان و همه‌کسانی که به طریقی با طراحی آموزشی سروکار دارند، توصیه می‌شود. برای کسانی که قصد دارند بادانش پایه و چارچوب طراحی آموزشی آشنا شوند، مطالعه این کتاب سودمند خواهد بود.