معرفی کتاب

10.22054/jti.2015.3931

عنوان مقاله [English]

Book introduction

تدریس اثربخش با فناوری­ های اینترنت                                

 

نویسنده: آلن پریچارد

 

ترجمه: دکتر اسماعیل زارعی زوارکی، حسین دهقانزاده

انتشارات علمی و فرهنگی، سال انتشار: 1394

 

کتاب حاضر با هدف معرفی ظرفیت­ ها و قابلیت­ های فناوری ­های مبتنی بر اینترنت در فرایند تدریس و یادگیری، به ویژه در دورۀ ابتدایی، طراحی و تدوین شده است. این کتاب، ضمن معرفی چندین مطالعه موردی، به معلمان کمک می­ کند که در عمل به صورت هدفمند و بر اساس طرح درس مدون، فناوری را با فرایند تدریس و یادگیری خود و دانش ­آموزان کلاس تلفیق کنند.

کتاب حاضر مشتمل بر شش فصل است که در آن در باب موضوعات فناوری اطلاعات و ارتباطات، نظریه­ های یادگیری، پداگوژی، فعالیت ­های انفرادی، مشارکتی و تدریس اثربخش به کمک فناوری­ های اینترنت بحث و بررسی شده است و مطالعات موردی متعددی به منزله راهنمای عملی برای معلمان دوره ابتدایی در بهره ­گیری مؤثر و هدفمند از فناوری­ های مبتنی بر اینترنت عرضه شده است.

مطالعه این کتاب برای همۀ دانشجویان و استادان مراکز تربیت معلم، دانشجویان و استادان دانشکده­ های روان­شناسی و علوم تربیتی؛ همه معلمان دورۀ ابتدایی، کارشناسان، مدیران و پژوهشگران عرصۀ تعلیم و تربیت مفید است. همچنین از این کتاب می ­توان به عنوان یک منبع درسی مناسب برای دانشجویان رشته­ های تکنولوژی آموزشی، آموزش و پرورش دبستانی و پیش دبستانی، برنامه ­ریزی آموزشی و برنامه­ ریزی درسی بهره گرفت. مطالعۀ موردی و برنامه­ های معرفی شده در این کتاب راهنمای عملی خوبی را در درس روش­ها و فنون تدریس در دورۀ کارشناسی و روش تدریس پیشرفته در دوره کارشناسی ارشد در اختیار دانشجویان و استادان این درس قرار می­ دهد.

 

 

 

 

 

روندها و مباحث نوین در طراحی و فناوری آموزشی

 

نویسنده: رابرت ریزر، جان وی. دمپسی

 

ترجمه: دکتر محمدرضا وحدانی اسدی،

دکتر حسین اسکندری، دکتر داریوش نوروزی

انتشارات آوای نور، سال انتشار: 1392

 

 این کتاب بر آن است برای خوانندگانش تصویری روشن از حوزة طراحی و فناوری آموزشی (IDT) فراهم آورد. کتب درسی حوزه فناوری آموزشی اغلب بر مهارت‌های مورد نیاز طراحان و فناوران آموزشی تمرکز دارند. با این حال، متخصصان این حوزه باید به توانمندی­ هایی بیش از مهارت­ های عملکردی صرف مجهز باشند. آن‌ها باید بتوانند به‌صورت شفاف ماهیت حوزه خود را تشریح کنند، از تاریخچه و وضعیت فعلی آن مطلع باشند و روندها و مباحثی که بر آن تأثیر گذاشته است یا احتمالاً در آینده تأثیر خواهد گذاشت، را توصیف کنند. هدف کتاب حاضر این است که برای دستیابی به این اهداف به خوانندگانش کمک کند.

این کتاب آخرین گرایش‌های حوزه شامل مدیریت دانش، علوم یادگیری، آموزش مبتنی بر شبکه و مواد یادگیری با قابلیت استفاده مجدد را در خود جای داده است. علاوه بر آن، فصل­ های پوشش‌دهنده این گرایش‌ها و سایر گرایش‌ها توسط چهره‌های پیشگام آن‌ها به نگارش در آمده‌اند.

این کتاب نه‌تنها به بررسی گرایش‌های اخیر این حوزه می‌پردازد بلکه مبانی تاریخی و روان‌شناختی آن را نیز به‌طور شفاف موردبررسی قرار می‌دهد. این کتاب با بررسی گذشته، حال و آینده این حوزه آن را به نحو بسیار شایسته‌ای مورد بازبینی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشجویانی که ویرایش قبلی این کتاب را در اواخر دوران تحصیل خود خوانده بودند، اعتراف داشتند که قبل از آن درک روشنی از این حوزه نداشتند.